Polishchuk, Y., Lyman, I., & Chugaievska, S. (2023). The “Ukrainian Science Diaspora” initiative in the wartime. Problems and Perspectives in Management, 21(2), 153–161. https://doi.org/10.21511/ppm.21(2-si).2023.18

Завантажити ПОВНИЙ ТЕКСТ (EN)

Про що це дослідження:

Руйнівне російське воєнне вторгнення в Україну змусило мільйони людей покинути свої домівки. Серед постраждалих є і висококваліфіковані вчені, що призвело до значної втрати людського капіталу для України, яке має вирішальне значення для післявоєнного відновлення. Щоб розв’язувати цю нагальну проблему, Рада молодих учених при Міністерстві освіти й науки України запустила ініціативу «Українська наукова діаспора», спрямовану на пом’якшення наслідків відтоку мізків.
Мета цього дослідження – окреслити перші кроки, зроблені в рамках цієї ініціативи. До того ж стаття демонструє результати пілотних зустрічей. Сутність ініціативи полягає в тому, аби підтримати зв’язки з науковцями, які покинули Україну, та об’єднати зусилля українських учених різних хвиль міграції для подальшого відновлення України. Рада молодих учених та інші установи підготували аналітичний звіт про потреби та плани українських науковців закордоном. Крім того, стаття висвітлює різні заходи, організовані Радою та іншими самоорганізованими асоціаціями українських учених по всьому світу, які спільно працюють над створенням мереж, які могли б прийняти форму громадських організацій або бути частиною місцевих спілок учених.
Нині зусилля зосереджені на визначені українських учених, зацікавлених у приєднанні до цієї ініціативи, з кінцевою метою ідентифікації сфер, де українські вчені можуть брати участь у післявоєнному відновленні. Успіх цієї ініціативи, безсумнівно, зіграє вирішальну роль у забезпеченні того, аби Україна змогла зберегти свій цінний людський капітал і далі процвітати попри усі негаразди.
Ключові слова: наукова діаспора, еміграція, Україна, учені в групі ризику, наукова спільнота, людський капітал, відтік мізків, циркуляція мізків

Acknowledgment
This study is co-funded by the European Union through the European Education and Culture Executive Agency (EACEA) within the project “Europeanisation of Doctoral Studies in Line with the Innovative Doctoral Training Principles in Europe: Towards a Common Future” 101083493 – EDOCS – ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH https://edocs.snau.edu.ua/en/